Mieszkając w świecie opanowanym poprzez sztuczne, syntetyczne artykuły, gdzie na każdym kroku mamy styczność z nieorganicznymi elementami sztucznymi, jeszcze powszechniej potrzebujemy kontaktu z naturą oraz szukamy naturalnych metod pielęgnacji oraz kosmetyków. Decydując się na zakup kosmetyku naturalnego bądź organicznego musimy wiedzieć, iż niestety nie każdy artykuł, jaki w nazwie bądź na pudełku ma umieszczone hasło naturalne kosmetyki bądź korzysta z przedrostków „bio” lub „eko” w istocie jest artykułem naturalnym.

Naturalne kosmetyki – co to?

Środkami pielęgnującymi, jakie we własnym składzie mają jedynie elementy powstawania roślinnego bądź mineralnego, dopuszczane powstawania zwierzęcego, lecz takie, jakie nie wkraczają w system zwierzęcia, np. miód lub propolis. Bazą kosmetyków naturalnych są ekstrakty roślinne, wyciągi, ekstrakty ziołowe, jakie uzyskuje się formami fizycznymi (wyciskanie, filtracja, ekstrakcja, destylacja). Rośliny, z jakich uzyskuje się elementy wychodzą z naturalnych upraw (wolne od pestycydów, nawozów syntetycznych). Kosmetyki naturalne nie mają sztucznych pigmentów oraz treści aromatycznych.

Naturalne surowce konserwujące

Konserwanty są potrzebne, żeby artykuł mógł odnaleźć się w sklepie. Kosmetyka konwencjonalna do owego celu stosuje syntetyki. Podobno zupełnie pewne, lecz… no właśnie. Jest szansa, iż syntetyki owe mogą spowodować stany zapalne skóry. Co więcej mogą wpływać na system hormonalny. Kosmetyka naturalna do konserwacji własnych artykułów stosuje: wybrane, naturalne surowce, ekstrakty eteryczne, witaminy, małej dawki alkoholu roślinnego. Kosmetyki sztuczne, jak sama nazwa prezentuje, tworzone są z treści sztucznych, natomiast kosmetyki naturalne – prawie tylko z materiałów naturalnych, więc takich powstawania roślinnego, zwierzęcego bądź mineralnego i ich mieszankami. Styl na sztuczne kosmetyki nastał właśnie po wojnie. Własne babcie korzystały przecież z prezentów natury, natomiast nas trochę „zbałamucono” w szukaniu piękna. Oraz chyba tutaj się wszystko rozpoczęło.

Co można odczytać z etykiety?


Teoria nie zawsze chodzi w parze z praktyką oraz często zdarza się, iż w kosmetyku uzupełnionym nazwą eko są tylko 2 bądź 3 naturalne elementy, natomiast prócz owego multum chemii. Należy zatem dokładnie odczytywać etykiety. Elementy podaje się w kolejności odpowiadającej ich udziałowi wagowemu w artykule, więc element, jakiego jest najwięcej, będzie znajdował się na starcie, natomiast tenże, jakiego jest najmniej – na końcu. Gwarancją „naturalności” kosmetyku jest dokument jednej spośród firm nadzorujących pełny mechanizm produkcji.

Background obraz autorstwa freepik - www.freepik.com